SMF Veritabanı Değiştirme

Başlatan HamzaTR, 22 Ara 2014 23:32

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte. 1. 632

 2. 250

Selamun aleyküm arkadaşlar, smf'de veritabanı değiştirmek zorunda kaldım, gerek klasör olarak gerek veritabanı yedeği olarak çıktım bulunmakta fakat bir türlü yapamadım, barındırma sitemi taşıyınca mecburen sql dosyasıda değişti, eski sql dosyasını yeniye nasıl sekronize ederim?

*

 1. 1,075

 2. 98

 3. 281
Eski sisteminize bunu kurun : http://www.mysqldumper.net/  daha sonra bu yardımcı programcıkla yedeğinizi alın.Yeni sisteminize geçerek dumperi tekrar yükleyin ve yedeği dumper ile tekrar sisteme yükleyin daha sonra http://www.simplemachines.org/community/index.php?topic=112201.0 burdaki eki indir ve sisteminin yollarını onar tamamdır :)

dumper resimli anlatımı burda : http://smfdestek.com/index.php?board=11.0

Sorunun devam ederse buraya yaz. 1. 632

 2. 250
çok teşekkürler bakıyorum, sonucu yazarım. 1. 632

 2. 250

bu seferde türkçe karakter sorunu var, forumun üstünde hoşgeldiniz - ziyaretçi gibi yazılar normal fakat içerik bölümünde(kategori, başlık, üye bilgileri) gibi yerlerde türkçe karakterler hata veriyor.


turkish utf yüklü, ayarları onarda da kayıtlı, sorun nerde çözemedim....

*

 1. 2,984

 2. 579

 3. 860
eski forumunuz utf8 mi yoksa ıso muydu ona göre dil dosyası yükleyin

bu arada profildeki site adresiniz doğrumu değilse düzenleyinizki daha fazla yardımcı olabilelim 1. 632

 2. 250
cevabın için sağolda, o kadar bilgim var, utf8 dil dosyası vardı yinede yükledim ayarları onarıda kontrol ettim tema dilinide ön belleğide temizledim utf-8'i çalıştırdımda değişen birşey olmadı. 1. 632

 2. 250
smf 'nin içinde değiştirmem gereken yollar olduğu kanaatindeyim settings ve settings bak dosyaları haricinde nerede var acaba temayı ve siteyi ilgilendiren yollar. 1. 632

 2. 250
10 Oca 2015 17:22 #7 Son düzenlenme: 10 Oca 2015 17:27 06ensar

Şimdiye değin SMF nin orijinal sitesinde dahi hiç bir yerde olmayan çözümü açıklıyacağım bunu araştırmam sonucu buldum kesinlikle Türkçe karakter uyumsuzluğunu ortadan kaldırmaktadır..
bildiğiniz üzere msqldumper sistemi ile yedek alınırken standart utf8 kullanır..oysa örneğin benim yedeğini aldığım veritabanımın dil kodlaması ise Latin5-ISO 8859-9 Turkish ben her 2 şekildede yedek aldım ve yükledim hepsindede Türkçe karakter bozukluğu oluştu..ama birden aklıma kullandığım hostun veritabanında kullandığı utf8mb4 kodlamasını gördüm ve o şekilde yeniden bu kodlama ile yedek aldım vede bu sistem yöntemi ile yükledim ve sonuç: sıfır Türkçe karater bozukluğu olduğunu gördüm.Yani kısaca yedek alınırken kullanılacak olan kodlama hostun veritabanında kullandığı kodlama ile yedek alınılmadığından Türkçe karakter bozuklukları oluşmaktadır.Forum açıldıktan sonra ilk etapta aşağıdakileri uygulayacağız.1-özellikle settings.bak dosyasının ftpden mysol bilgileri ve smf tablo yapısının bilgilerini düzenliyelim zira önceki veritabanının bilgileri alındığı için.
2- Forumda görülebilecek olan gülümsemeleri düzenlemeye gidip gülümse kodlarındaki görülen düzenlemeyi yapalımki forum içerisinde konularda bazı kelimelerde gülümseme çıkmasın.
3- Sonra forumda yedek ile gelen bütün modlar tamamen kaldırılacak ve silinecek
4- Yüklemede görülebilecek  admin panelinde veritabanınızı örneğin bendeki gibi kullandığınız sistem 2.0.9 ama yinede 2.0.4 ugrade edilmesi gibi bir tavsiye yer alır..bence bu hata yedeği alınan datebase 2.0.4 olduğu ve kurulan smf sürümünün sürümünün güncel olup olmadığının tesbiti yapılmadığından sanki kullanılan sürümün daha eski olduğu algılanıp..sürümü 2.0.4 yükseltilmesi isteniyor,o halde yapacağımız bendeki hatada olduğu üzere smf sürümünün orijinal source ve packages kılasörlerinin hatada oluşan dosyalarının yenisi ile değiştirilmesi olmadığı takdirde kılasörlerin sıfırlarını ftp den atarak bu sorunun ortadan kalktığını gördüm.değişimde kesinlikle ftp den o dosyalar silinip tekrar yüklenmeli..zira değişim yapıldığı taktirde üzerinde olan bilgiler üzerine yazıldığından eski farklı kalıntılar durabilmektedir.

iştegörüldüğü üzere ben bu şekilde yaptım sıfır ve Türkçe karakter sorunu olmadan smf forumumu aktif hale getirdim umarım faydalı olmuştur alıntılarda mutlak Nick'im belirtilmelidir yoksa hakkımı helal etem biline..:)*

 1. 2,984

 2. 579

 3. 860


MENU ×