24 Mar 2023 07:00 Yeni Konu Oluştur

Haberler:

Üye kayıt esnasında E-posta adresinizin doğru olduğuna ve Aktivasyon Mailinize bakmayı unutmayın.


Kurban Bayramı [2021]

Başlatan cee山, 20 Tem 2021 09:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

 1. 1,197

 2. 120

 3. 401

Sonsuz hamd-ü senalar olsun bizleri bayrama kavuşturan Rabbimize. Kesilen kurbanları, yapılan hacları Allah-ü Teâlâ makbul eylesin.

Teşrik tekbirlerini getirmek

Teşrik tekbiri, Kurban Bayramı günlerinde farz namazlardan sonra getirilen tekbirlerdir. Arefe günü sabah namazından itibaren bayramın dördüncü gününün ikindi namazına kadar, yirmi üç farz namazının arkasından birer defa "Allahu ekber Allahu ekber, Lâ ilâhe illallahu vallahu ekber. Allahu ekber ve lillahi'l-hamd" diye tekbir getirilir ki, buna "teşrîk tekbiri" denir. Anlamı şöyledir: "Allah her şeyden yücedir, Allah her şeyden yücedir. Allah'tan başka ilâh yoktur. O Allah her şeyden yücedir, Allah her şeyden yücedir. Hamd Allah'a mahsustur."

Teşrîk tekbirlerinin başlangıcı Hz. İbrahim'in oğlu Hz. İsmail'i kurban etme olayına kadar uzanır. İbrahim (a.s), gördüğü sahih rüya üzerine oğlunu Allah yolunda kurban etmeye karar verir. Kurban hazırlıkları sırasında Cebrail (a.s) gökten buna bedel olarak bir koç getirir. Dünya semasına ulaştığında Cebrail (a.s); "Allahu ekber, Allahu ekber" diyerek, tekbir getirir. İbrahim (a.s) bu sesi işitince başını gökyüzüne çevirir ve onun bir koçla geldiğini görünce; "Lâ ilâhe illâllahu vallahu ekber" diye cevap verir. Bu tekbir ve tevhîd kelimelerini işiten ve kurban edilmeyi bekleyen İsmail (a.s) da; "Allahu ekber velillâhi'l-hamd" der. Böylece kıyamet gününe kadar sürecek büyük bir sünnet başlatılmış olur.

Teşrîk tekbirleri birçok fakihe göre vaciptir. Bazılarına göre ise sünnettir. Ebû Yusuf ile İmam Muhammed'e göre farz namazlarını kılmakla yükümlü olanlara bu tekbirler vaciptir. Bu konuda tek başına kılanla imama uyan, yolcu ile mukim, köylü ile şehirli, erkekle kadın eşittir. Böyle teşrîk tekbirleri cemaatle de yalnız başına da eda edilir. Kaza da edilebilir. Erkekler tekbiri açıktan, kadınlar ise gizlice getirir. Vitir namazı ile bayram namazları sonunda tekbir getirilmez.

Bir yılın teşrîk günlerinde kazaya kalan bir namaz, aynı yılın teşrik günlerinden birinde kaza edilse, sonunda teşrik tekbiri alınır, fakat başka günlerde veya başka yılın teşrîk günlerinde kaza edilse, teşrîk tekbiri alınmaz.

Hayırlı Bayramlar SMF-DESTEK EKİBİ

yazının devamı
https://sorularlaislamiyet.com/blog/kurban-bayramimiz-mubarek-olsun

*

 1. 118

 2. 11

 3. 84
Bayramınız mübarek olsun arkadaşlar. Daha nice bayramlara kavuşmak dileğiyle.

*

 1. 3,263

 2. 596

 3. 1077
tüm islam aleminin kurban bayramı mübarek olsun

*

 1. 1

 2. 4

Eid Mubarak to all the Islamic world

**

 1. 50

 2. 21

 3. 17
Bayramınız kutlu olsun arkadaşlar..

****

 1. 503

 2. 83

 3. 109
iyi bayramlar arkadaşlar..
hey gidi dünya..


MENU ×