24 Mar 2023 06:10 Yeni Konu Oluştur

Haberler:

Üye kayıt esnasında E-posta adresinizin doğru olduğuna ve Aktivasyon Mailinize bakmayı unutmayın.


Tailwind CSS Hızlı Başlangıç

Başlatan gecitli, 02 Şub 2021 12:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

*

  1. 150

  2. 40

  3. 175
02 Şub 2021 12:55 Son düzenlenme: 02 Şub 2021 14:25 snrj

Herkese merhaba, bu yazımda sizlere TailwindCSS kullanarak nasıl hızlı bir proje çıkarabileceğinizden bahsetmek istiyorum.
Öncelikle Teknolojileri tanıyarak başlayalım.

https://tailwindcss.com/

Tailwind CSS Adam Wathan tarafından geliştirilen bir CSS kütüphanesi. Hazır class'lar kullanarak elementlerinize CSS vermenize imkan sunuyor. Bootstrap gibi içerisinde hazır komponentler bulundurmaması ve sizin hayal gücünüz ve tasarım yeteneğinize göre daha özelleştirilebilir olması kod yazarken büyük esneklik sağlıyor.
Tabii bu farklılıklar beraberinde birçok eleştiride getiriyor. Hazır komponentleri olmadığı için çok fazla class isimlendirilmesi yaparak inline css yazmaktan pek farkı kalmadığını düşünenler var.

Ayrıca class isimlendirmelerinin semantik (anlamsal) olmaması, atomik düzeye çok yakın olması sebebi ile anlamanın zorlaştığı gibi eleştiriler alıyor. Bu konu hakkında aşağıda ki yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

15 farklı kategoride hazırlanmış bu kod blokları responsive desteği, dark/light mode desteği ve farklı renk temaları ile çok büyük bir kolaylık sağlıyor. Bu kod blokları hızlı bir şekilde kopyalayarak kullanmaya başlayabilir ve kendinize göre özelleştirebilirsiniz. React projeleriniz için bu hazır kod bloklarını jsx'e dönüştürerek rahatça kullanabilirsiniz.

Projemize başlayalım.
Yakın zamanda bir yakınım için bir Smf web sitesi hazırladım ve bunun için çok fazla vaktim olmamasına rağmen bahsettiğim kütüphaneleri kullanarak hızlı bir proje yapabildim. Bu projeyi yaparken nasıl bir yol izlediğimi ve TailwindCSS'in sevdiğim özelliklerinden ve Tailblocks projesinden nasıl faydalandığımdan bahsetmek istiyorum. Bahsettiğim projenin linki aşağıdadır.

Demo

Bu konu altında kod yapısı detaylarını sunmaya devam edeceğim umarım yararlı olur.


Benzer Konular (5)


MENU ×