04 Ara 2022 14:32 Yeni Konu Oluştur

Haberler:

Üye kayıt esnasında E-posta adresinizin doğru olduğuna ve Aktivasyon Mailinize bakmayı unutmayın.


Smf nedir?

Başlatan snrj, 17 Mayıs 2014 08:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 8 Ziyaretçiler konuyu incelemekte.

*

  1. 3,263

  2. 596

  3. 1077
17 Mayıs 2014 08:38 Son düzenlenme: 04 Ağu 2014 19:59 Smfci

Smf'nin Türkçesi basit makinalar demektir. Smf'nin açılımı ise Simple Machines Forum'dur. Forum sistemi adından da anlaşılacağı gibi basit olarak kodlanmıştır. Tabi yeni başlayanlara zor gelebilir. SMF forum sistemi görsellik ve kullanım açısında kullanıcıya kolaylıklar sağlar.  Örnek vermek gerekirse SMF forum sisteminde SSI özelliği vardır. SSI nedir? diye soracak olursanız basit bir örnekle açıklayalım. Mesela benim bir sayfam var. Forumdan bağımsız bir sayfa. Bu sayfaya üye girişi eklemek istiyorum. Burda SSI devreye giriyor. SSI kullanarak küçük kodlarla forumun bazı özelliklerini istediğim bir sayfaya taşıyabilirim.

Neden Daha Çok Kullanılıyor?

SMF açık kaynak kodlu ücretsiz dağıtılan bir script olduğu için daha çok kullanılmaktadır. Ayrıca web dünyasına yeni girenlerin deneme tahtasıdır. Bu yüzden yaptığınız hataları rahatlıkla geri alabilirsiniz.

Görsellik ve Kullanımı Nasıldır?

Görsellik olarak resmi sitesinden binlerce tema bulabilirsiniz. Canlı rekli bir temadan tutun tam oturaklı dark yani siyah temalar bulabilirsiniz. Resmi siteye atılan temalar yetkililer tarafınan test edilmektedir. Mesela XHTML hatalarına bakılır. Eğer hata varsa tema onaylanmaz.  Bu temaları kullanmak için kod, grafik editörü bilmenize ihtiyacınız yoktur. Admin panelinizin kullanımı kolay olduğu için sadece seçip yüklersiniz.

Kullanıma gelecek olursak language packler sayesinde istediğiniz dile ayarlayabilirsiniz forumu. Türkçe dil dosyasını indirirseniz forumunuz %100 türkçe olur. Admin paneli ve forumun kullanımı çok basittir. Yeni başlıyorsanız 2 dakikalık bir gezintiyle kullanımını rahatlıkla çözebilirsiniz. Kurulum olarak normal scriptler gibi değildir. Daha basittir. Mesela bir mp3 scripti kuracaksınız. ıçinde ki ayar dosyasına veritabanı bilgilerinizi falan girmeniz gerekir. SMF'de böyle bir şey yoktur.  ındirdiğiniz SMF dosyalarını FTP'den atarsınız. Kurulum dosyasını açıp forum ismi, adresi gibi bilgileri girip kurarsınız.

Modifikasyonları Nasıldır?

Modifikasyon çeşidi çoktur. Modifikasyon kurulumları 2 çeşide ayrılır. Bunlar manuel veya pakettir. Manuelde kendiniz gereken kodları düzenleyerek yaparsınız. Pakette ise SMF'nin paket yöneticisinden kurup yüklersiniz. Modifikasyonlara örnek vermek gerekirse Google Bot&Spider, Simple Portal, Tiny Portal,... olarak devam eder.

SMF'de Portal Var Mı?

SMF'de çeşitli portallar var. Bunlardan en popüler 2 tanesi Simple Portal ve Tiny Portal'dır. Simple Portal Tiny Portal'a göre daha basittir. 2 portalda paket olarak kurulur. Admin panelinden kontrolleri sağlanır. Eğer hazır portal kullanmak istemezseniz kendi portalınızı SSI ile oluşturabilirsiniz. SSI'nın nasıl kullanılacağını yazımızın başında anlattık. Daha çok SSI fonksiyonlarına ulaşmak için sitenizin sonuna "/ssi_examples.php" getiriniz.


şuan smf son sürümü indirmek için Tıklayın


Benzer Konular (5)


MENU ×