En Beğendiğiniz Forum Scriptleri

Başlatan snrj, 09 Mar 2015 23:51

« önceki - sonraki »

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

En Beğendiğiniz Forum Scriptleri

SMF (Simple Machines Forum)
17 (48.6%)
PhpBB (php bulletin board)
6 (17.1%)
MyBB (MyBulletinBoard)
2 (5.7%)
Vb (Vbulletin)
5 (14.3%)
IPB (İp board)
1 (2.9%)
Xenforo
3 (8.6%)
phpKF (php Kolay Forum)
0 (0%)
Vanilla
0 (0%)
ElkArte
1 (2.9%)
Discuz-x
0 (0%)

Toplam Oy Verenler: 11

snrj

Anketin Süre Kısıtlaması yoktur ve En fazla iki oy verebilirsiniz.
Bildiğiniz gibi birçok hazır forum scripti mevcut bazıları ücretli bazıları ise ücretsiz ben ayırt etmeden en çok tercih edilenleri ekledim.
Oy verdiğiniz, kullandığınız veya test ettiğiniz forum scriptleri hakkındaki düşünlerinizi lütfen yorum atarak belirtiniz

mavice

Smf iyidir tabii de, phpbb'ye de bayılıyorum.
Smfde ki gibi modifikasyon kurulumu admin panelden olsa daha güzel olurdu ama olsun, seviyorum phpbb'yi :)
hey gidi dünya..

CeeMoo

Smf iyidir.Ama çok yavaş ilerliyor.Gelişmelere ayak uyduramıyorlar.Birde bir takım ruhları yok.Çok çabuk geliştiricileri harcıyabiliyorlar.Aeva Media gallry gibi.

PhpBB : Son zamanlarda joomla entegrasyonu ve temalarıyla ön planda forum sistemi.

phpKf : Aslında Türk geliştiricilerin olduğu bir platform.Ama malesef geliştiricilerin sayısı az buda zaman ve gelişimi engelliyor.Diğer türlü normal bir forum için çoğu işinizi görüyor.Ama biraz ciddi işler için sizleri kısıtlıyor.Tabi burda kodlamyı bilirseniz hiç bir sistemde sıkıntı çekmezsiniz diyebilirim.

Her şeyden önce gerçekçi olalım.Hangisi daha iyi kodlanmış hangisi geliştirmeye musait bunu söylemek zor.Eğer kodlama konusunda iyi değilseniz daha çok desteği ve türklerin olduğu sistemi seçmeniz gerekicek.(MyBB gibi)Eğer ing varsa kodlama işlemleri bilmeseniz bile iyi destek veren sistemi seçmeniz gerekicek.Vbul gibi.

Benim için kazanan PhpBB diyebilirim.

snrj

ücretsiz olarak bence en iyisi smf var şuanda discuz da gayet iyi ama tam olarak türkçe değil bide alışmak zaman alır
ücretlilerde ise İp board gayet başarılı geldi bana aynı şekilde xenforo da gayet iyi

akorkut

Hiç ücretli forum scripti kullanmadım. O yüzden ücretsizleri değerlendireceğim.
En kolay yönetim kullanıcı arayüzü smf'de. Özellikle @konusal'ın belirttiği gibi eklentilerin yönetim panelinden kurulması en güzel ve kolay tarafı smf'nin. Ayrıca simpleportal'ı da unutmamak lazım.
Görsellik açısından smf çok fazla kullanıcıya hitap etmiyor. Özellikle profil alanı ile  ile mesaj alanının kesin çizgilerle ayrılmaması, mesaj alanının içerisindeki (moderatöre bildir vs) yazılar ve  yuvarlak köşeler.

mybb ve phpbb, görsellik açısından daha iyi.

Ama son zamanlarda özellikle wp ile birlikte presbb ve joomla ile kunena forumlarda ön plana çıkmaya başladı.

mavice

"Seo Board" diye sade bir script vardı, onu kurdum bende.
Aslında php bilgim olsa geliştirilebilir de.
Sade olduğunda dayanamıyorum :)
http://ali.konusal.com/
hey gidi dünya..

snrj

Alıntı yapılan: konusal - 21 Mar 2015 19:36"Seo Board" diye sade bir script vardı, onu kurdum bende.
Aslında php bilgim olsa geliştirilebilir de.
Sade olduğunda dayanamıyorum :)
http://ali.konusal.com/
cep forum gibi olmuş bu :D

akorkut

Merhaba.
Son zamanlarda dikkatimi çeken forum,cms ve portalı olan  phpkf görsellik açısından çok hoş. Ancak yapımcısına biraz destek verilmesi gerekiyor. Aslında buradaki ustalar bu konuya bir el atsalar harika olur.

karabela

rock3r

aynen phpbb zordur ama güzeldir bir dönem kullanmıştım sevmiştim de .

mavice

phpbb temaları hoşuma gidiyor benim:)
hey gidi dünya..

snrj

bu aralar baktığım çoğu yabancı site xenforo kullanıyo veya bana öyle denk geldi ücretliler arasında böyle devam ederse xenforo başı çekecek gibi
ücretsizler arasında tabiki smf benim için başı çekiyor ama smf2.1 gecikmesi mybb nin işine yarıyor gibi 2.1 çıkması ile ücretsizler arasında direk ilk olur hatta çoğu ücretli forum yazılımınıda sollar gibime geliyor

Cappi

vBulletin = Mac OS
Phpbb = Windows
SMF = Linux  benim gözümde.

Aslında çoğunuz bu benzetmelerimden ne demek istediğimi anlamışsınızdır. Ben yene de açıklayayım. vBulletin tıpkı Mac işletim sistemi gibi kişiselleştirme olanakların kısıtlı bir scripti. Bana göre tamamen son kullanıcıya hitap eden bir sistem. Phpbb yi pek fazla kullanmamış olsam da edindiğim izlenim modifiye etmek için baya bir zorlamak lazım. Bir yerden yapsan bir yerden birşeyler göze çarpıyor.(çok acımasız olmasın diye pek girmedim phpbb ye) Smf ise linux gibi. Son kullanıcıya pek hitap etmiyor. Ama işin ehli insanların elinde öğle bir hal alabiliyor ki vb ve bazı diğer script kullanıcıları sırf bunu kıskanıp smfye geçiş yapmayı istiyor. (Baya duydum)

Burada en iyi forumu değil kendi görüşlerimizi belirtiyoruz sadece. Çünkü her insanın zevkleri farklıdır.

candidosa2

speed